Dolar : Alış : 5.4392 / Satış : 5.4490
Euro : Alış : 6.2032 / Satış : 6.2143
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14537 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU”Emeklilerimize, 2. hayatında yeni bir yaşam sunacağız”

17 Ekim 2018 - 466 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU”Emeklilerimize, 2. hayatında yeni bir yaşam sunacağız”
Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU”Emeklilerimize, 2. hayatında yeni bir yaşam sunacağız”

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU”Emeklilerimize, 2. hayatında yeni bir yaşam sunacağız, evlerine ve bakım yurtlarına mahkûm etmeyeceğiz”

Sosyal Güvenlik
Sosyal güvenlik harcamalarını “kara delik” ya da “bütçe açıklarının” müsebbibi olarak görmek yanlıştır. Sosyal güvenlik sistemi, sosyal risklere karşı tüm bireylere ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere asgarinin ötesinde çağa uygun bir yaşam standardı sağlayacak anlayışla yeniden ele alınacaktır. Aile kurumu sosyal yardımlara baz teşkil edecek ve aile yardımları başlatılacaktır.
Son yıllarda artan boşanmalarla sarsılan birlikte yaşama olanaklarının en büyük sebebi ekonomik koşullardır. Bireylerin aile ortamlarında ekonomik kaygılardan uzak ve huzurlu yaşayabilmeleri için ihtiyaçduyulan gerekli tedbirler alınacaktır. Maddi kaygılardan, çevre baskısından uzak sosyal ve maddi koşullarının elverdiği tüm yurttaşlarımızın kendi şahsi tercihleri olarak karar verecekleri evlilik kurumunu tesis etmeleri birlikte yaşamaları için tüm gerekli tedbirler alınacaktır. Bu bağlamda evlenmek de, boşanmak da, yalnız yaşamak da, çocuk yapıp yapmamak da tamamen bireyin kendi tercihi olarak kabul edilecektir.
Herkes gücüne göre, gücü olmayan tümüyle kamu imkânlarıyla sosyal yardımlardan yararlanabilecektir.
Yaşamının en güzel yıllarında çalışmış ve topluma katkıda bulunmuş olanlara emekliliklerinde de kamunun katkısı ve vefası mutlaka gösterilecektir.
Emekli olduktan sonra ölümü bekleyen insanlar değil, ekonomiye- kültüre–sanata katkı sağlayan, hem gençlere deneyimlerini aktarabilecekleri hem de eğlenebilecekleri sosyal tesisler inşa edilecektir.


Emeklilerimize, 2. hayatında yeni bir yaşam sunacağız, evlerine ve bakım yurtlarına mahkûm etmeyeceğiz. Belli programlarla hayatlarında yeni bir yaşam vaat edeceğiz, emekli olmak artık işkence değil, bir yaşam tarzı olduğunu hissettireceğiz.
İstihdam yaratan işverenlere SGK primi ve vergi avantajı sağlanacaktır.

Dolayısıyla, kayıtdışı personel çalıştırmaktansa kayıtlı personel çalıştırmak daha cazip hale gelecektir.

Kayıt dışılığı ve kayıt dışı istihdamı önleme konusunda sosyal tarafların da mutabakatı sağlanacak ve teknolojiden yararlanılarak başta teşvik edici ve özendirici olmak üzere kalıcı ve caydırıcı düzenlemeler yapılacaktır.
Emeklilik yaşı, Erkeklerde 58, Kadınlarda 57 olarak değiştirilecektir, halkının hizmetinde olan devlet kurumunun yaşamının en verimli çağlarını üretime ve toplumun refahına sunmuş emeklisine yapacağı transfer giderlerini devletin zararı olarak görmeyecek önlemler ve düzenlemeler yapılacaktır. İyi planlanmamış sosyal güvenlik politikalarının bedelleri ne gelecek kuşaklara ne de yaşlı kuşaklara ödettirilmeyecektir.
Sendikal Haklar
Sendikal haklar; Türkiye’nin taraf olduğu İLO Sözleşmeleri ile Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı çerçevesinde “örgütlenme, grev, toplu sözleşme ve sosyal diyalog süreçlerine katılma” hakkını da içerecek şekilde yeniden ele alınacaktır. Tüm çalışanların sendikalaşmaları önündeki engeller kaldırılacaktır.
Güçlü, etkili ve çoğulcu sendikal yapıları özendirmek amacıyla işçi ve memur sendikalarının “ortak örgütlenmesine” imkân sağlanacaktır.
Emekli yurttaşlarımızın sendika kurmaları ve sorunlarını sendikaları aracılığı ile çözüme kavuşturmaları için emekli sendikalarının örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılacaktır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar