Dolar : Alış : 5.8564 / Satış : 5.8670
Euro : Alış : 6.5172 / Satış : 6.5289
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 16015 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Geleceğin film yazarı ve yönetmenleri yetişiyor

04 Kasım 2014 - 240 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Geleceğin film yazarı ve yönetmenleri yetişiyor
Geleceğin film yazarı ve yönetmenleri yetişiyor

Geleceğin film yazarı ve yönetmenleri yetişiyor

Sinema Atölyesi’nde
kısa film heyecanı


Büyükşehir Akademi Sinema Atölyesi’nde gerçekleştirilen derslere katılan Film Arası Dergisi Yayın Yönetmeni Suat Köçer, “Sinema büyük bir tutkudur. Bu alanda yeni bir oluşumun var olduğunu görmekten mutluyuz. Gençlerin oluşturduğu bu taze kanla iyi işler ortaya çıkacağına inanıyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Büyükşehir Akademi Sinema Atölyesi’nde ilk iki hafta yoğun ilgiyle tamamlandı.

Sakarya Haber Ajansı
 / Adapazarı

Sakaryalı sinemaseverlerin yoğun katılımı ile OSM Cep Sineması’nda gerçekleştirilen ilk iki derste konuşan Film Arası Dergisi Yayın Yönetmeni Suat Köçer, “Sinema büyük bir tutkudur. Bu alanda yeni bir oluşumun gerçekleşiyor. Gençler, güzel şeyler anlatacaklar” diye konuştu.

sinemakeyfine5 sinemakeyfine4 sinemakeyfine3 sinemakeyfine2 sinemakeyfine1

Sinemacı, memleketini sevmeli

Köçer, “Sanat bir arayıştır, hakikati arar. Bunu iyi anlamak zorundayız. Her şeyden önce fotoğraf gerçektir ancak sinema saniyede yirmi dört kere gerçektir. Gerçek bir sinemacının ilk olarak kendi memleketini sevmesi gerektiğine inanıyorum. Sinemaya dair genel bir yorum yapmak gerekirse, 1900’lü yılların başından bu yana Türkiye’de özellikle tiyatro elitist bir bakışın sanattaki merkez üstüydü. Günümüzde bu misyonu sinema üstlenmiş durumda. Film Arası heyecanımızı Sakarya’da yaşamak çok güzel oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne sinemaya vermiş olduğu böylesi bir destek için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sinemada öykü ilkeleri

Sinema atölyesi ikinci dersinde, yazar ve yönetmen adaylarına, bir sinema filmini oluşturan öykü ilkeleri anlatıldı. Yönetmen ve Senarist Gökhan Yorgancıgil, günümüz ve tarihte öne çıkan sinema filmlerinin senaryosunda kullanılan öyküleri değerlendirdi. Senaryoyu oluşturan öykü ilkelerini formülize eden Yorgancıgil, bir şema ile anlattığı öykü ilkelerini ve kullanım amaçlarını katılımcılarla paylaştı.
Sinema Atölyesine katılan adaylar, derslerde anlatılan konularına oldukça ilgi gösterirken, yönelttikleri çeşitli  soruları ile sinema hakkında merak ettikleri bilgileri öğrendiler. 

Kitap okumanın önemi

Sinemaya yazar ya da yönetmen olarak girmek isteyen adaylara, çok kitap okumaları tavsiyesinde bulunan Yönetmen Gökhan Yorgancıgil, “Sinema yapmak isteyenler, entelektüel bir birikime sahip olmalı. Toplumun münevver insanlara ihtiyacı var. Bunun yolu da mutlaka çok okumaktan geçiyor. En azından en çok bilinen dünya klasikleri mutlaka okunmalı. Ancak okuma göz ile değil, tam anlamıyla kendinizi kitaba vererek yapılan okuma size bir şeyler katar. Türkiye’de konuşabilen ve bir fikri olan ilk yüz kişi içine girmek istiyorsanız. Haftada en az 300 sayfalık kitap okumalı ve günde en az bir film izlemelisiniz. Yazarlık daveti, doğayı, dünyayı anlamaya davettir ve iyi yazar olma, iyi insan olma ile eşdeğerdir” dedi ve “Başarının kısa yolu yoktur. Gerçek başarı çok çalışma ile elde edilir. Minimum emek, maksimum başarı olmaz. Buna ancak torpil denir” ifadesini kullandı.

Kısa film heyecanı

Sinema Atölyesi’nde devam eden derslere ilgi devam ederken, bugüne kadar anlatılan konular ve verilen bilgiler sonrası katılımcılardan bir kısa film çalışması istendi. Adaylar, 2 dakikalık ve kurgusuz olarak hazırladıkları filmlerini değerlendirilmek üzere eğitmenlerine sundular. Adayların, bu ilk deneyimleri gelecek derste değerlendirilecek. Sonuçları büyük bir heyecanla bekleyen adaylar, bu çalışmaların kendilerine sinema dünyasının kapılarını aralayacak bir adım olmasını bekliyor.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar