Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya21°CKuvvetli Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 13484 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Down sendromu bir hastalık değil, bir kromozom farklılığıdır.

14 Mart 2018 - 194 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Down sendromu bir hastalık değil, bir kromozom farklılığıdır.
Down sendromu bir hastalık değil, bir kromozom farklılığıdır.

Down sendromu bir hastalık değil, bir kromozom farklılığıdır.

Ülkemizde yaklaşık 70.000 Down sendromlu birey var. Ne yazık ki bu bireyler ve aileleri çok sayıda sorunla baş başa kalmış durumdalar.

Her sene tekrar tekrar rapor almak için çektikleri çilenin son bulması, doğumun hemen ardından başlaması gereken erken eğitime ve fizyoterapiye erişimlerine destek verilmesi, örgün eğitim içinden çıkmadan etkin bütünleştirme eğitiminin sunulması, bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerinin kapasitelerinin artırılması, iş hayatına etkin katılımlarının sağlanması gibi çok sayıda alanda desteğe ihtiyaçları var.

Tüm bu sorunları konuşmak ve çözüm önerilerini geliştirmek üzere TBMM Başkanlığı’na kapsamlı bir araştırma önergesi sundum. Bu önergemin kabul edilmesi ve Meclis’te Down Sendromu Araştırma Komisyonu’nun kurulması için halkımızın desteği çok değerli olacaktır. Araştırma komisyonu kurulursa konunun uzmanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Down sendromlu bireyler ve aileleri Meclis’e davet edilerek görüşleri alınacak. İktidar ve muhalefet milletvekilleri bu görüşleri dinleyecek ve sorunların çözümü için rapor hazırlayacaklar.

Gelin hep birlikte 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü öncesinde sesimizi güçlü bir şekilde Meclis’e duyuralım.

Hayatın her alanında başarılarıyla ve azimleriyle gurur duyduğumuz Down sendromlu bireylerin yanlarında olmalıyız ve onlara güvenmeliyiz.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar