Dolar : Alış : 5.2601 / Satış : 5.2696
Euro : Alış : 5.9335 / Satış : 5.9442
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14358 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Devlete ve Millete bu zenginlikten düşen pay ne kadar olacaktır?

06 Ağustos 2018 - 351 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Devlete ve Millete bu zenginlikten düşen pay ne kadar olacaktır?
Devlete ve Millete bu zenginlikten düşen pay ne kadar olacaktır?

2018 Nisan ayında  alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile, Proje Bazlı Teşvik Sisteminden yararlanacak 19 firmaya 23 adet proje için 135 Milyar liralık   destek verileceği açıklanmıştı.

02.08.2018 tarihinde  yayımlanan Resmi gazetede, 12 Sayılı CB Kararnamesi ile bir firmaya Sakarya İlinde kurulacak ve yılda 250 takım muhtelif Raylı Sistem araçları              ( lokomotif, vagon ve alt sistemleri) üretmesine yönelik çalışmalar için, 571.500.000 TL. teşvik verilmesi ile ilgili karar yer aldı.

Bu firmaya  lokomotif, vagon ve alt sistemleri üretmek için verilecek teşviklerin kapsamış öyledir;

1-KDV istisnası,

2-Gümrük vergisi muafiyeti

3-KDV iadesi

4-Kurumlar vergisi indirimi (Vergi indirim oranı: %100, yatırıma katkı oranı: % 72, yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı %100)

5-Sigora pirimi işveren hissesi desteği ( Azami tutar olmaksızın 10 yıl süreyle)

6- Gelir vergisi stopaj desteği (10 yıl süreyle)

7- Nitelikli personel desteği (69.000.000 Tl ye kadar Bu firmada çalışacak nitelikli personelin asgari ücretin 20 katına kadar tutan maaşları 5 yıl boyunca Devlet tarafından ödenecektir.

8- Faiz desteği veya kar payı desteği (140.000.000 Tl yi aşmayacak şekilde 10 yıl süreyle ) 9- Enerji desteği( 12 000 000 Tl yi aşmamak şartıyla enerji tüketim giderinin %50 si.)

Bu teşvikler diğer 19 firmaya da verilecektir.

Verilecek teşviklere bakıldığında yeni siyasal sisteme özgün  KİT’ler  oluşturuyor! Üretime dönük  işler yapacak, ülkemizin  dışa olan bağımlılığını azaltacak kuruluşlara verilecek desteğe itirazımız olamaz. Ancak çalışacak kişilerin astronomik  rakamlara varan  ücretini dahi devlet tarafından ödenecek seviyelerde verilen  desteğin,  halkın refah seviyesine ve devlete geri dönüşümü  nasıl ve hangi ölçülerde  olacaktır? Bu kuruluşların sahipleri daha  çok zenginleşirken Devlete ve Millete bu zenginlikten düşen pay ne kadar olacaktır?

Ayrıca Sakarya da Vagon üretimi yapan başta TÜVASAŞ ve EUROTEM gibi firmalar varken bu fabrikanın Sakarya da kurulmasının sebebi nedir?  Neden sanayileşme hususunda  geri kalmış  şehirlerimizden biri seçilmemiştir?

Bu teşvikler ile bir nevi , yeni jenerasyon  KİT ler  oluşturulurken  TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ  gibi yıllardır Demiryollarını dışa bağımlı olmaktan  kurtaran  çeken ve çekilen araçlarını  (LOKOMATİF  ve VAGON)  üreten Kamuya ait bu fabrikaların durumu ne olacaktır? Bu  ölçülerde devlet desteği verilen kuruluşlar ile rekabet etmeleri mümkün olmadığına göre akıbetleri ne olacaktır?

Açıklanan 100 günlük programda destek verilecek tek kamu kuruluşu yer almamıştır. Yeni bir yabancı ortaklı yerli firmanın kuruluşu teşvik edilirken, öncekileri yok etmenin  ülkeye ne faydası olacaktır? Üstelik bu kurumlar yok edildiğinde  çeken ve çekilen araçların fiyatlarını belirleme inisiyatifi tamamen yabancı ortaklı özel sektöre ait olacaktır. Bu durumda kamu yararından söz etmek mümkün müdür?

Son zamanlarda  “Yerli ve Milli” sözü sıkça telaffuz ediliyor.  Milli tank, Milli Helikopter, Milli Uçak, Milli araba, Milli tren gibi. Milli demekle kast edilen nedir?Milliden kasıt proje ve mühendisliğin yerli olmasımıdır? Bu teşviklerin verildiği firmalar üretecekleri araçların başta  motor ve boji  gibi yürüyen aksamları olmak üzere, iklimlendirme ve elektronik sistemi gibi önemli kompenetleri tamam yerli üretim mi olacak yoksa ithal edilip yerli bir firmadan mı fatura edilecektir?

Sonuç itibari ile ülkemiz insanının cebinden karşılanacak bu teşvikler, katlanılan fedakarlığın karşısında  hızlı tren gibi yeni bir katmadeğer oluşturma ve gelişmiş ülkelere bağımlılığı azaltmayı sağlamak yerine, zaten KİT’ler eliyle üretilen lokomotif ve vagon üretimini yabancı ortaklı özel sektöre devretmek şeklinde olacaksa bunun neresi yerli ve millidir? Yıllarca yerli ve milli olarak lokomotif ve vagon üretimini yapan TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın bu denli imtiyazlı şirketler karşısında varlığını sürdürmeleri mümkün değildir.  Yeni kurumlar oluştururken Kamuya ait kurumları  yok etmenin ülkemize ve Milletimize faydası olmayacaktır. Saygıyla kamuoyuna duyurulur.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar