Dolar : Alış : 5.8826 / Satış : 5.8932
Euro : Alış : 6.6316 / Satış : 6.6436
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15125 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çocuklara isimleri ile seslenmek çok önemli

20 Temmuz 2018 - 557 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Çocuklara isimleri ile seslenmek çok önemli
Çocuklara isimleri ile seslenmek çok önemli

Çocuklara isimleri ile seslenmek çok önemli

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi tarafından düzenlenen Mahremiyet Eğitimi Atölyesi’nde ilk ders gerçekleştirildi. Psikolog Aytekin, “Çocuklara isimleri ile seslenmek de onlar için çok önemlidir. Aşkım, Birtanem gibi kelimeleri kullanmamaya özen göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mahremiyet Eğitimi Atölyesi’nde ilk ders zili çaldı. Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleşen ‘Ailede Mahremiyet eğitimi’ konulu ilk derse Psikolog Emre Aytekin konuşmacı olarak katıldı. Ailelerin yoğun ilgi ve katılım gösterdiği Mahremiyet Eğitimi Atölyesi’nin ikinci dersi 25 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’da ‘Teknolojide Mahremiyetin Rolü’ konuyla devam edecek.

Güvene dayalı ilişki

Çocuklarla güvene dayalı ilişki kurmayı öneren Psikolog Emre Aytekin, “Çocuğunuza verilecek cinsel eğitimde sabırlı ve hoşgörülü olmak, endişeye kapılmamak, onun seviyesine inmek, olası değişik söz ile davranışlar karşısında rahat olup anlamaya ve dinlemeye çalışmak güven duygusunu pekiştirecektir. Çocuğa bedeninin kendisine ait olduğu ve bedeni ile ilgili konularda karar vereceği küçük yaşlarda öğretilmelidir. Çocuklara cinsellik anlatılırken sadece bedensel bir durum gibi anlatılmamalı. sevgi kelimesi de dâhil edilmelidir” dedi.

Çocuk kime sorarsa o cevaplamalı

Aytekin, “Mahremiyet eğitiminin kız çocuklara anne, erkek çocuklara baba tarafından verilmesi düşüncesi doğru değildir. Çocuk kime soru soruyorsa o ebeveynin yanıtlaması gerekir. 3 yaş sonrasında çocuklar cinsiyet ayrımını fark etmeye başlar. Çocuklara isimleri ile seslenmek de onlar için çok önemlidir. Aşkım, birtanem gibi kelimeler kullanmamaya özen göstermeliyiz” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar