Dolar : Alış : 5.2601 / Satış : 5.2696
Euro : Alış : 5.9335 / Satış : 5.9442
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14358 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ali ALEMDAROĞLU”Din ve inanç işleri tamamıyla inanç gruplarına bırakılacaktır”

06 Ağustos 2018 - 463 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ali ALEMDAROĞLU”Din ve inanç işleri tamamıyla inanç gruplarına bırakılacaktır”
Ali ALEMDAROĞLU”Din ve inanç işleri tamamıyla inanç gruplarına bırakılacaktır”

 Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU”Din ve inanç işleri tamamıyla inanç gruplarına bırakılacaktır”

Laiklik ve İnanç Hürriyeti
Laiklik ilkesi, pazarlık konusu olan bir kavga alanı değil; toplumsal barış ve özgürlüğün teminatı olarak görülmelidir. Aynı şekilde laiklik prensibinin insan hakları ihlallerine bir dayanak olarak görülmesine ve hangi din ve mezhepten olursa olsun yurttaşlarımızın düşünce, inançve ibadet özgürlüğüne engel olarak kullanılmasına da müsaade edilmeyecektir.
•Partimiz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurttaşlarımızın her türlü azınlık inanç topluluklarının temsilinin sağlanması da dâhil olmak üzere özerk hale gelmesi için çalışacaktır. Böylece, bu kurumsal platform, salt bir devlet makamı olarak yalnız bir inancın değil, gerçek anlamda vicdanların ve tüm inananların hizmetinde olacaktır. Kuruma bütçeden pay ayrılmayacak gönüllülük esasına göre çalışanların ve emeklilerin maaşlarından sembolik kesintiler yapılacaktır. İstemeyenler yazılı olarak bildirdiklerinde hiçbir yanlış anlamaya mahal vermeksizin kesinti durdurulacaktır. Bu Müslüman olmayan vatandaşlarımız içinde geçerlidir ve devlet güvencesinde olacaktır. Diyanet, akıl ve hukuk sınırları dâhilinde bağış ve hibe kabul edebilecektir.
Yıllardır önemli bir toplumsal sorun olarak varlığını koruyan ve başta Alevi vatandaşlarımız olmak üzere toplumumuzu vicdanen yaralayan ötekileştirici, küçümseyici ve dışlayıcı politikalara ve yaklaşımlara son verilecek tüm inançların mezhepsel düşmanlıkları, çatışmaları kışkırtmaksızın kendilerini ifade etmeleri, geliştirmeleri, kendi tarzlarında ve özgün mekânlarında ibadetlerini serbestçe yapabilmelerinin koşulları sağlanarak, din ve inanç işleri tamamıyla inanç gruplarına bırakılacaktır.


Eğitim gibi tüm kamusal alanlarda ve programlardaki dini ayrımcılıklara, kayırmacılıklara ve dışlayıcılıklara son verici tedbirler özenle gözden geçirilerek yurttaşlarımızın tek birinin dahi mağduriyetine son verilecektir. Bu kapsamda dini eğitim almak herbireyin kendi istek ve sorumluluğuna bırakılmak üzere, zorunlu eğitim süreçlerinde her hangi bir dini inanca dair dersler zorunlu olmaktan çıkartılarak, seçmeli hale getirilecektir.
Sünni, Alevi veya bir başka inanç grubundan veya hiç inanmayanlardan olan yurttaşlarımızın kendi benimsedikleri tarz ve içerikteki inanç ve ibadet özgürlüğüne saygı duyulacak, eğitim kurumlarının ve ibadethanelerinin varlıklarını sürdürmeleri herhangi bir şekilde engellenmeyeceği gibi tümüne adil kamu desteği verilecektir.
Yeni Genç Siyasetimiz Alevi yurttaşlarımızın kendi inanç dünyalarına müdahil olmayacak şekilde diğer yurttaşlar gibi, ibadetlerini tamamen kendi tercihlerine göre, herhangi bir tarza veya yaklaşıma uymaya zorlanmaksızın huzur içinde yerine getirebilmeleri için cem evlerinin ibadethane olarak inşasının ve kullanılmasının önündeki engeller kaldırılacaktır. Kıpti, Roman, Ezidi, Süryani gibi farklı inanç gruplarının kendilerini ifade etme korkusuna yol açan yaklaşımlar, ön yargılar ve politikalara son verilecektir. Bu grupların da her türlü ibadet ve eğitimlerini güven ve huzur içinde sürdürebilmeleri koşulları sağlanacaktır. Müslüman olmayan tüm topluluk ve cemaatlerin örgütlenme ve kendilerini geliştirmeleri konusunda adalet ve eşitlik sağlanarak tüm engeller ortadan kaldırılacak, kendi talepleri doğrultusunda gelişimleri için her türlü destek sağlanacaktır.
Yeni Genç Demokrasinin gereği hiçbir din ve inancın, ırkın, milletin diğerine üstün tutulmadığı kardeşlik ve hoşgörü ortamı yaratılacaktır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar