Dolar : Alış : 5.6916 / Satış : 5.7019
Euro : Alış : 6.4088 / Satış : 6.4203
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya26°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 15348 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail KILIÇ EYT lileri Ankara’ya uğurladı

10 Şubat 2019 - 953 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail KILIÇ EYT lileri Ankara’ya uğurladı
Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail KILIÇ EYT lileri Ankara’ya uğurladı

Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail KILIÇ EYT lileri Ankara’ya uğurladı

EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Büyük ANKARA Buluşması

Bugün  Nazım Hikmet Kültür Merkezinde gerçekleşecek Buluşmaya  Sakarya’dan gidenleri CHP Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail KILIÇ EYT lileri Ankara’ya uğurladı. CHP Sakarya İl Teşkilatı da 4 otobüs ayarladı ve kumanyaları ile EYT lilerin yanında olduklarını bir kez daha gösterdi. CHP Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail KILIÇ ‘a desteklerinden ötürü vatandaşlar sıcak ilgi ve sevgi gösterdiler. Kendilerine seçimde başarılar dilediler.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Erdogan Isır dahil, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Şuayip Ür ve Murat Demirkan Memitanlı dahil, ayakta duran insanlar ve geceGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, ayaktaGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, açık havaGörüntünün olası içeriği: 8 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 7 kişi, Mehmet Şahin dahil, oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, Şuayip Ür dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve gece

Yaklaşık 700 bin kişinin etkilendiği emeklilikte yaşa takılanlar

EYT’de SON DURUM NE?

SSK’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “emeklilikte yaşa takınlarla” ilgili bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını söyledi. Selçuk, bir kavram karmaşası olduğunu, yaş sınırının emekli olabilmek için gerekli şartlar arasında yer aldığını dile getirdi. “Emeklilikte yaşa takılma”nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu dile getiren Selçuk, “Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut.” demişti.

Genel Kurulda soru cevap kısmına geçilince Çalışma Bakanı ısrarlı EYT sorularına cevap verdi. “Emeklilikte yaşa takılanlarda yanlış algılama var”. diyen Bakan Selçuk, “EYT yanlış bir kavramdır, Emeklilikte yaş olmazsa olmaz bir kavramdır. Yaş şartı emeklilikte 1999 yılında geldi. Bunu da AK Parti getirmedi. ” ifadelerini kullanmıştı.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşların emekli olabilmesi için belirli miktarlarda prim ödemesi yapmak zorundadırlar. Erken emeklilikten önce normal emeklilik için prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. Bunlara bakıldığında erken emekli olmak için yine şartların oluşması gerekmektedir. Fakat yaş sınırına ulaşma şartı diğer tüm şartlar tamamlandığı taktirde aranmamaktadır.

Başvuruda bulunan kişilerin prim ödemelerinin tamamlamış olmaları ve hizmet sürelerinin eksiksiz olarak doldurmuş olmaları erken emeklilik için gereklidir. Vermiş olduğumuz şartları oluşturmuşsanız şayet erken emeklilik hakkı kazanmış durumdasınızdır. Erken emeklilik için kabul etmeniz gereken durum ise maaşınızdan erken emekli olacağınız için uygulanan maaş kesilmesidir. Bu durum şöyledir ki emekli olacak vatandaşlarımızın maaşlarından %5 oranında bir kesintiye uğramasıdır.

1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmanız erken emeklilik için gereken şartlardandır.

Son olarak da bahsettiğimiz gibi erken emeklilik için prim gün sayısı doldurulması gerekli bir durumdur.

Emeklilikte yaşa takılanlar gerek sosyal medya gerekse çeşitli platformlarda bir araya gelerek EYT Kanun Teklifi’nin çıkması için çaba sarf ediyor. Binlerce kişi zaman zamansa il il gezerek toplantılar düzenliyor

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar