Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 31 Kategoride 14674 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Yağmura  rağmen kutlandı

05 Aralık 2018 - 389 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Yağmura  rağmen kutlandı
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Yağmura  rağmen kutlandı

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Yağmura  rağmen kutlandı

HABER-Fehmi DUMAN-Sabahattin BİRİNCİ-Necla BAKAN

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ ETKİNLİĞİNDEN SONRA BİSİKLET’ÇİLER DERNEĞİN’DE BULUŞTU KADINLARA DESTEK VEREN BİSİKLET’ÇİLER DERNEĞİ HER DAİM KADINLARI YANINDA OLDUKLARINI DİLE GETİRDİ CHP BÜYÜK ŞEHİRBELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYI SEVDA ÖCAL’DA KENDİLERİNİN YANINDA HER DAİM OLACAĞINI DİLE GETİRDİ!!

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.  Türk Kadınlar Birliği Sakarya şube başkanı Tevhide Yağan” Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar, oturan insanlar ve iç mekan

Bu anlamlı gün; Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Kadınların kendi hakları uğrundaki mücadeleleri daha eşitlikçi bir toplum yaratılmasını sağlamak ve buna bağlı olarak da toplumun bütünü açısından demokratik bir anlam taşımaktadır.


Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar, çocuk ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, Azize çeroğlu dahil, yürüyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık, basketbol sahası ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Senem Yildirim dahil, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık, şapka ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, TC Tülin Arı Öztürk dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık, çocuk, ağaç ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, Sevda Öcal dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Sevda Öcal dahil, ayakta duran insanlar ve gözlük

CHP Sakarya  Büyükşehir Belediye  Başkan Aday Adayı  Sevda ÖCAL

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, çocuk ve açık hava

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar