Dolar : Alış : 5.2810 / Satış : 5.2905
Euro : Alış : 6.0289 / Satış : 6.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 13943 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

10 Kasım Atatürk’ü Anma Ve Anlama Günü…

10 Kasım 2017 - 101 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»10 Kasım Atatürk’ü Anma Ve Anlama Günü…
10 Kasım Atatürk’ü Anma Ve Anlama Günü…

10 Kasım Atatürk’ü Anma Ve Anlama Günü…

Ulaşım-İş Sendikası  Genel Bşk.Yrd. Cihad KORAY “Sonsuzluğa uğurlayışımızın 79. yılında O’nu özlem, şükran ve rahmet ile anıyor aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

             Atatürk; İşgal yıllarında, hangi büyük ülkenin mandası altına girmenin daha iyi olacağının tartışıldığı günlerde;  “Geldikleri gibi giderler, Türk Milleti esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih eder” sözleriyle bağımsızlık ateşinin ilk kıvılcımını yakan komutandır.

Atatürk, batı emperyalizminin; “Siz bizden farklısınız. Bizim gibi olamazsınız” algısı üzerine kurdukları paradigmayı batı medeniyetinin gelişmişliğini sağlayan değerler ile Anadolu halklarının etnik ve inanç farklılıklarını, örf ve adetlerini aynı potada ergitip zenginliğe dönüştürerek Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarak yıkmıştır. Müslüman bir toplumun Modern ve Batı standartlarında Bağımsız, çağdaş, hukukun üstünlüğüne dayalı Laik Milli Devlet kurabileceğini dünyaya göstermiş, diğer İslam Ülkeleri halklarına ilham veren 20. Yüzyılın en büyük Devrimcisidir.

            Türkleri ve İslam Coğrafyasını geri bırakma mücadelesi dün olduğu gibi bugünde benzer yöntemler ile sürdürülüyor.  En etkili yöntemleri din ve inanç istismarı üzerine kurdukları projelerdir. Dün Ebussuud efendiler gibileri ve devşirme paşalar kullanıyorlardı. Günümüzde ise onların yerini Ahmet efendiler, Mehmet efendiler, Fetolar, Metolar ve bunların akıl hocaları Samuel Huntington,  David Philips ve Graham Fuller gibileri aldı.

O’nun ölümünden sonra haki ve lacivertten oluşan askeri ve sivil bürokrasi ile gayri Milli sermayenin ortaklaşa oluşturduğu oligarşi ve bu oligarşinin ürettiği Atatürk Maskesi takmış seçkinler güruhu oluşturuldu. Toplumda kendilerini farklı yere koyan ve ülke hakkında önemli kararları alma hakkını kendilerinde gören bu güruhun kasıtlı ve maksatlı olarak, dinine ve geleneklerine bağlı mütedeyyin kesiminin hassasiyet göstereceği milli ve manevi değerleri küçümseyici tavırları  Atatürk’ü ve kurduğu Cumhuriyeti dinsizlikle aynı cümleler içinde geçmesi yönünde algı oluşturdu.

 Bu işbirlikçi Seçkinlerin özellikle mütedeyyin kesimin yaşam tarzlarına yönelik incitici söylem ve tavırları onları iş birlikçi cemaat ve tarikatlara yönelmelerinde ve daha sonra Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı kitlelere dönüşmelerinde etkili olmuştur.

Batı Emperyalizmi, arzu ettiği ve hedeflediği sömürü alanlarına ulaşabilmeye yönelik  projelerinin başarılı olmasının, Türklerin geri kalmışlığı ile orantılı  olduğunu 1453 de tespit etmiştir. Önce kendi aralarında inanç farklılıkları sebebiyle sürdürdükleri savaşlara son verdiler. Ardından Türklerin çağın gerektiği yönde gelişmesine engel olacak ortak projeler üretmeye başladılar. Özellikle, Osmanlının son iki yüzyılında 3. Ahmet ile başlayan, Bilimsel, Siyasal, kültürel, Endüstriyel ve Askeri alanlarda batılılaşma, modernleşme ve çağdaşlaşma hareketlerine engel olmak için her yolu denemiştir.

Kurtuluş Savaşında cephede yenilen ve Lozan’da umduğunu bulamayan batı emperyalizmi, kendilerine rağmen Türklerin, Batı standartlarında bağımsız bir devlet kurmasını ve Modern bir yaşam tarzı oluşturmasına yönelik devrimleri asla içine sindirememiştir, sindiremeyecektir de. Ülkemizi Ortadoğu ülkesine dönüştürme mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerdir.  Bunun bilincinde hareket etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz coğrafyada tutunmanın ve barış içerisinde yaşayabilmenin tek yolunun başta Atatürk’e Cumhuriyetimize, kurucu değerlerine, ilke ve prensiplerine sahip çıkmaktan geçtiğini, ne zaman O’nun çizgisinden saptığımızda o zaman başımızın derde girdiği bilinciyle hareket etmeliyiz.  Saygılarımızla.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar